Dialíziskezelés
Többféle modalitásszolgáltató
A sokéves tapasztalat és a hálózat egészére kiterjedő helyes gyakorlatok megosztása alapján a Nemzeti Dialízis Központ minden dializált betegének teljes dializáló terápiát kínálhat - illetve, különféle kezelési tervek alapján, egy sor terápia közül választható módon -, a központban, otthon vagy a kórházakban.
Hemodialízis
A hemodialízis (HD) a vér dialízisgépen való külső szűrését jelenti.
A Nemzeti Dialízis Központnál arra törekszünk, hogy az egyéni igények és a fizikai állapot figyelembevételével a lehető legjobb terápiát biztosítsuk minden betegünk számára.
Így a hemodialízis különféle formáit kínáljuk:
Hemodialízis a központban
A hemodialízis-terápia legáltalánosabb módja a dialízisközpontban heti három alkalommal végzett kezelés.
Éjszakai hemodialízis a központban
Az éjszakai hemodialízis-kezelés éjszaka történik, amíg a beteg alszik. A hosszabb kezelés időtartama hat-nyolc óra, legalább heti három alkalommal.
Otthoni hemodialízis (HHD)
Az otthoni hemodialízis a centrumban történő kezelés alternatívája, mivel a kezelési ütemtervben és a kezelési gyakoriságban nagyobb rugalmasságot biztosít. A betegek mindazonáltal mindig támaszkodhatnak ápolóikra az ellenőrzés, a háttértevékenységek és az eseti kezelések során.
Támogatott otthoni hemodialízis
A Nemzeti Dialízis Központ az otthoni eljárásokon egy átfogó ápolási módszert is kifejlesztett, amely magában foglalja a támogatott ellátást is, amely a beteg függetlenségének szintjétől függ.
Önellátó ellátás
Az önellátó betegek a dialízisközpontban történő kezelés során ugyanolyan függetlenséget élveznek, mint az otthoni hemodialízist végző betegek. Az önellátás kulcsa a beteg bevonása a kezelésbe, a legtöbb vagy az összes lépés során.
Korlátozott ellátás
Az önállóság mértéke az önellátó kezelés során a betegtől függ, aki segítséget kap, és a kezelés különféle lépései megosztásra kerülnek a beteg és az ápolói csoport között.
Magas felügyeletű ellátás
A sok szövődménnyel vagy korlátozott mozgással rendelkező dializált betegek kezelése a kórházi környezetben, „magas felügyelettel” rendelkező dialízáló egységekben történhet.
Kórházi kezelés
A kórházi dializált betegek vegyes populációt képviselnek, amely a kritikus klinikai státusú betegektől az önállóbb betegekig terjed, akik átmenetileg tartózkodnak kórházban olyan okok miatt, amelyek dialízis státuszukhoz közvetlenül nem kapcsolódnak. A dializáló kezelés a kórházban található dialízáló egységben történik.
HighFlux dialízis
A HighFlux dialízis alapvető eleme az urémiás méreganyagok és a folyadék eltávolításához használt nagyobb pórusú dializátorok használata. A hagyományos dialízis során a salakanyagokat a vérből diffúzióval távolítjuk el - ez az oldott anyagok mozgása a magasabb koncentrációjú oldatok (vér) irányából az alacsonyabb koncentrációjú oldatok (dializátum) irányába egy féligáteresztő membránon keresztül. A vér karbamid-nitrogén (BUN) mennyiségét mérjük és az összes toxin visszatükröződéseként követjük, amelyeket a vese általában eltávolít. A High Flux dialízis során a BUN nyilvánvalóan gyorsabban eltávolítható. A nagyobb molekulák túl nagyok ahhoz, hogy a szokásos dialízissel eltávolításra kerüljenek, de a high flux dializátorokkal ez megoldható.
HighVolumeHDF
A dialíziskezeléshez kapcsolódó kardiovaszkuláris kockázati tényezőkre gyakorolt számos jótékony hatásával a HighVolumeHDF jelenleg elismerten a leghatékonyabb dialíziskezelési modalitás1, amely a legközelebb áll a normál veseműködéshez.
A magas szubsztitúciós mennyiségekkel a HighVolumeHDF terápia a közepes molekulák hatékonyabb eltávolításával jár. A HighVolumeHDF javítja a betegek kilátásait, és jótékony hatással van a fő kardiovaszkuláris kockázati tényezőkre:
- Szérum béta 2-mikroglobulin- és foszfátszint 2,3,4
- Gyulladásos válasz 5
- Dialízis alatti hemodinamikai stabilitás6
- Anémia kontroll7
A vérnyerési hely kezelése
A vérnyerési helyet gyakran a „beteg életadó vénájának” is nevezik. Tekintettel a téma kiemelt fontosságára, a Nemzeti Dialízis Központ számos, a vérnyerési hely kezelésére és gondozására szolgáló eszközt és szolgáltatást fejlesztett ki. A Nemzeti Dialízis Központ klinikáin szerzett több évtizedes tapasztalat magas szintű szakértelmet biztosít a vesebeteg-ellátásban, amelyet folyamatosan, a Nemzeti Dialízis Központ eszközeivel és szolgáltatásaival kibővített és vezérelt iránymutatások és helyes gyakorlati megközelítések formájában juttatunk vissza a dialízis hálózatba.
A vérnyerési hely kezelésének támogatása klinikai szinten
A betegek támogatására az egyszerű csatlakoztatásához és leválasztásához, a „Nemzeti Dialízis Központ standardok a helyes dialíziskezelésre” és a „Higiéniai és fertőzésmegelőzési útmutató” szabályzatokat, valamint a proHD Set és a proHD CVC Set fertőzésmegelőzési előírásokat dolgoztuk ki klinikáinkon.
A Nemzeti Dialízis Központ hálózaton belüli dedikált szakértelem hozzájárul a vérnyerési területtel kapcsolatos további gyakorlati ismeretekhez.
Endovaszkuláris szolgáltatások és a vérnyerési helyhez kapcsolódó műtéti beavatkozások
A Nemzeti Dialízis Központ magas szintű szakértelmet nyújt a Vérnyerési hely centrumok (VAC) fejlesztéséhez és működtetéséhez, amelyek endovaszkuláris szolgáltatásokat és a vérnyerési helyhez kapcsolódó műtéti beavatkozásokat végeznek.
A vérnyerési hely kezelésének ellenőrzése
A vérnyerési hely kezelése a Nemzeti Dialízis Központ tevékenységének része, és a betegek kilátásainak javítása érdekében hozzájárul a CKD terápiák optimalizálásához, amelyek kezelése a Balanced ScoreCard rendszeren keresztül követett, a teljesítménymutatóhoz tartozó célzott megállapodásokon keresztül történik.
Peritoneális dialízis
A peritoneális dialízis során dializátorként a hashártya egy részét használják. A víz és az oldott anyagok így a peritoneális hártyán keresztül a vér oldaláról a dializátum oldalára áramolhatnak. A katéter egészen addig a helyén marad, amíg a beteg peritoneális dialízis kezelésen vesz részt. A salakanyagok és a folyadékfelesleg eltávolítása akkor történik, amikor a dializátum a hasüregben van, és addig tart, amíg az oldott anyagok koncentrációja a vér oldalán és a dializátum oldalán egyensúlyba nem kerül.
Különböző peritoneális kezelések, az életmód és az egészségügyi állapot függvényében
Folyamatos ambuláns peritoneális kezelés
Peritoneális dialízis Nemzeti Dialízis Központ klinikán
- Rendszerint napközben
- Naponta 4-5 cserére van szükség
- Minden csere 20-30 percet vesz igénybe
Automatikus peritoneális dialízis a beteg otthonában
- Körülbelül 8-10 órát vesz igénybe
A készülék automatikusan üríti le és tölti újra a hasüreget.
REFERENCES
1 Canaud B., The Early Years of On- Line HDF: How Did It All Start? How Did We Get Here?, Krick G, Ronco C (eds): On- Line Hemodiafiltration: The Journey and the Vision, Contrib Nephrol, Basel, Karger (2011); 175: 93–109.
2 Canaud B., Effect of Online Hemodiafiltration on Morbidity and Mortality of Chronic Kidney Disease Patients, Ronco C, Canaud B, Aljama P (eds): Hemodiafiltration, Contrib Nephrol, Basel, Karger (2007); 158: 216-224.
3 Penne E.L. et al., Role of Residual Kidney Function and Convective Volume on Change in Beta2-Microglobulin Levels in Hemodiafiltration Patients, Clin J Am Soc Nephrol (2010); 5: 80-86.
4 Davenport A. et al., The effect of dialysis modality on phosphate control: haemodialysis compared to haemodiafiltration. The Pan Thames Renal Audit, Nephrol Dial Transplant (2010); 25(3): 897-901
5 Pedrini L. et al., Long-term effects of high-efficiency on-line haemodiafiltration on uraemic toxicity. A multicentre prospective randomized study, Nephrol Dial Transplant (2011); 0: 1-8
6 Locatelli F. et al., Hemofiltration and Hemodiafiltration Reduce Intradialytic Hypotension in ESRD, J Am Soc Nephrol (2010); 21(10): 1798–1807.
7 Bonforte G. et al.,Improvement of Anemia in Hemodialysis Patients Treated by Hemodiafiltration with High-Volume On-Line-Prepared Substitution Fluid, Blood Purif (2002); 20: 357–363.