Késői stádium
Mivel a vesék már nem képesek ellátni a fontos funkcióikat, folyadékfelesleg keletkezik, és salakanyag halmozódik fel a vérében. Ez az urémia.
A krónikus vesebetegség ezen késői stádiumában nagyon fontos mindent megtenni azért, hogy lelassítsuk a betegség teljes veseelégtelenségig vezető súlyosbodását. A vese elégtelen működése azt jelenti, hogy a vesefunkció a normális veseműködés 10-15%-ára esik vissza, a kiesett működést pedig dialízissel vagy vesetranszplantációval kell helyettesíteni. Az, hogy pontosan milyen GFR-értéknél kell megkezdeni a dialízist, számos tényezőtől függ (pl. vesebetegség, alultápláltság, urémiás tünetek stb.). Kérjük, kövesse orvosa utasításait.
3b. stádiumú krónikus vesebetegség
S A 3. típusú krónikus vesebetegség 3a. és 3b. stádiumra osztható. A 3b. stádium a krónikus vesebetegség késői stádiumába tartozik. 3b. stádiumú krónikus vesebetegségben szenvedő beteg esetében mérsékelt vesekárosodás tapasztalható, és a GFR szintje 30-44 ml/perc.
A krónikus vesebetegség ezen stádiumában a gyakori tünetek az alábbiak lehetnek: alacsony vörösvértestszám, alultápláltság, csontfájdalom, idegek bizsergése vagy zsibbadása, koncentrálási nehézségek, általánosan rosszabb közérzet.
4. stádiumú krónikus vesebetegség
A 4. stádiumban a vese károsodása előrehaladott, a GFR alig 15-30 ml/perc. A fent említett tünetek mellett 4. stádiumú krónikus vesebetegség esetén gyakori tünet még a csontbetegség, a nyugtalan láb szindróma, a viszkető bőr és az anémia. Az anémia azt jelenti, hogy alacsony a vörösvérsejtek száma, ami fáradtságot, koncentrálási nehézségeket, étvágytalanságot, duzzanatokat (különösen a lábakban és a szemek körül), légszomjat és sápadt bőrt okozhat.
5. stádiumú krónikus vesebetegség
5. stádiumú krónikus vesebetegségben szenvedő beteg esetében a vesekárosodás mértéke csökkent, 15 ml/perc vagy alacsonyabb szintű GFR-t eredményez. A vesék ekkorra már szinte teljesen elveszítik hatékony működőképességüket. A vesebetegség a veseműködést olyan szintre csökkenti, ahol már szükséges helyettesítő kezelések alkalmazása.
Mit érdemes tudnom?
A krónikus vesebetegség késői stádiumában Ön és az orvosa mindent megtesznek azért, hogy lassítsák a betegség teljes veseelégtelenségig vezető súlyosbodását. A megfelelő étrend és kezelés itt fontosabb, mint bármelyik másik stádiumban.
Lásd A krónikus vesebetegség és a táplálkozás
Emellett el kell kezdenie gondolkozni a vesepótló kezelésben is. Idejekorán ismerje meg a különböző lehetőségeket, hogy elegendő ideje maradjon a szükséges előkészületek elvégzésére. Három különböző kezelési lehetőség áll rendelkezésére, amellyel pótolható a kiesett vesefunkció:
Vesetranszplantáció
Hemodialízis
Peritoneális dialízis
Mit tehetek?
Annak érdekében, hogy a vesepótlás a lehető legtovább késleltethető lehessen, és közben egyetlen lehetőséget sem kelljen elvetni, az alábbiakat teheti:
- Rendszeresen keressen fel egy nefrológust.
- Forduljon orvosához, ha változást tapasztal egészségi állapotában (pl. megfázásra vagy influenzára utaló tünetek, szokatlan, új vagy rosszabbodó tünetek)
- Ismerje meg a különböző vesepótló kezelési lehetőségeket, és orvosával együtt döntse el, melyik a legmegfelelőbb az Ön számára. Kezdje el mihamarabb a szükséges előkészületeket
- Szedje gyógyszereit az orvos által előírt módon. A gyógyszerek nagyon fontosak egészsége és jó közérzete szempontjából. Különösen diabétesz és/vagy magas vérnyomás esetén figyeljen oda, és szigorúan tartsa be az előírt kezeléseket.
- Módosítsa étrendjét (forduljon dietetikushoz a speciális ajánlásokhoz)
- Hagyja abba a dohányzást.
- Csökkentse alkoholfogyasztását.
- Őrizze meg kondícióját rendszeres testmozgással.
- Stay fit with regular physical exercises.
- Ismerje meg a várhatóan szükséges életmódbeli változásokat, és tegye fel kérdéseit.
- Vegyen részt aktívan veséje gondozásában.